Kastrace psa - výhody/nevýhody

 

Přístup ke zvířatům se mění, zlepšuje se veterinární péče a společnost je více informovaná a zodpovědnější. Proto i kastrace psů a fen je stále běžnějším a rozšířenějším zákrokem nejen kontroly jejich populace.

Při kastraci jsou chirurgicky odstraněny varlata u psů a vaječníky (případně děloha) u fen. Kastrace se provádí v okamžiku, kdy pes nebo fena pohlavně dospějí, ovšem věk pohlavní dospělosti se v mění s ohledem na velikost a rasu psa. Je prováděná v celkové anestezii u zcela zdravých zvířat. Někteří veterináři doporučují kastrovat fenky před první háráním, někteří až posléze, proto celkový stav vašeho psa a vhodnost kastrace vždy konzultujte.

0918_SirAntons_krab-leva

 

Ke kastraci se uchylují chovatelé ze dvou důvodů - aby předcházeli zdravotním problémům nebo z důvodů chovatelských. Kastrace omezuje nežádoucí sexuální chování a snižuje riziko některých nemocí. Důvodem kastrace fen bývají veškeré patologické stavy na děloze nebo vaječnících, hormonálně podmíněné choroby a prevence jejich vzniku, prevence nádorů mléčné žlázy, cukrovky, snižuje riziko zánětu dělohy a falešné březosti. U psů kastrace pomáhá předcházet rakovině varlat, snižuje riziko kýly a předchází problémům s prostatou. Ve většině případů se po zákroku mírně mění povaha u obou pohlaví, zvířata bývají méně agresivnější, přestanou se toulat a značkovat své teritorium.

Kastrace může mít na zvířata ale také negativní dopad. U fen může kastrace způsobit komplikace, které se ve většině případů projeví až ve vyšším věku, jako obezitu, neschopnost udržet moč, zhoršení kvality srsti nebo snížení produkce ženských pohlavních hormonů. Obezita nebo zhoršení povahy je rizikem spíše u samců.

 

0945_SirAntons_zav-krab+plato

Dbejte u vašich parťáků také na bezproblémovou rekonvalescenci po kastraci. Sir Anton's Secret Vet udrží vašeho psa i po zákroku v dobré náladě a urychlí jeho rekonvalescenci a návrat k běžnému životu. Navíc pomáhá při léčbě obezity a zlepšuje celkový stav organismu.

Není možné odhadnout zda kastrace psů a fen vyřeší všechny jejich zdravotní problémy nebo se u nich neprojeví následné komplikace. Ale je nutné podotknout, že pozitiva převažují nad negativy a kastrace slouží jako prevence onemocnění a ve většině případů prodlužuje život vašeho mazlíčka. Každý rok se bohužel utratí miliony psů a další miliony končí v útulku, proto pokud nezvažujete chov štěňat, nechte svého psa raději vykastrovat.200x100_koupit

Zpět do obchodu