Kastrace psa

Přístup ke zvířatům se mění, zlepšuje se veterinární péče a společnost je více informovaná a zodpovědnější. Proto i kastrace psů a fen je stále běžnějším a rozšířenějším zákrokem nejen kontroly jejich populace.

 

Při kastraci jsou chirurgicky odstraněny varlata u psů a vaječníky (případně děloha) u fen. Kastrace se provádí v okamžiku, kdy pes nebo fena pohlavně dospějí, ovšem věk pohlavní dospělosti se v mění s ohledem na velikost a rasu psa. Je prováděná v celkové anestezii u zcela zdravých zvířat. Někteří veterináři doporučují kastrovat fenky před první háráním, někteří až posléze, proto celkový stav vašeho psa a vhodnost kastrace vždy konzultujte.

 

Ke kastraci se uchylují chovatelé ze dvou důvodů – aby předcházeli zdravotním problémům nebo z důvodů chovatelských. Kastrace omezuje nežádoucí sexuální chování a snižuje riziko některých nemocí. Důvodem kastrace fen bývají veškeré patologické stavy na děloze nebo vaječnících, hormonálně podmíněné choroby a prevence jejich vzniku, prevence nádorů mléčné žlázy, cukrovky, snižuje riziko zánětu dělohy a falešné březosti. U psů kastrace pomáhá předcházet rakovině varlat, snižuje riziko kýly a předchází problémům s prostatou. Ve většině případů se po zákroku mírně mění povaha u obou pohlaví, zvířata bývají méně agresivnější, přestanou se toulat a značkovat své teritorium.

 

Kastrace může mít na zvířata ale také negativní dopad. U fen může kastrace způsobit komplikace, které se ve většině případů projeví až ve vyšším věku, jako obezitu, neschopnost udržet moč, zhoršení kvality srsti nebo snížení produkce ženských pohlavních hormonů. Obezita nebo zhoršení povahy je rizikem spíše u samců.

 

Dbejte u vašich parťáků také na bezproblémovou rekonvalescenci po kastraci. Sir Anton’s Secret Vet udrží vašeho psa i po zákroku v dobré náladě a urychlí jeho rekonvalescenci a návrat k běžnému životu. Navíc pomáhá při léčbě obezity a zlepšuje celkový stav organismu.

 

Není možné odhadnout zda kastrace psů a fen vyřeší všechny jejich zdravotní problémy nebo se u nich neprojeví následné komplikace. Ale je nutné podotknout, že pozitiva převažují nad negativy a kastrace slouží jako prevence onemocnění a ve většině případů prodlužuje život vašeho mazlíčka. Každý rok se bohužel utratí miliony psů a další miliony končí v útulku, proto pokud nezvažujete chov štěňat, nechte svého psa raději vykastrovat.

Další články

Imunita psa

V chladném a sychravém počasí neochrání organismus vašeho psa pouze jeho srst. Podávejte mu preventivně doplňky stravy Sir Anton’s Secret Vet a předcházejte tak oslabení jeho imunity a vzniku následných nemocí.   To, že je u vašeho parťáka něco v nepořádku se projevuje sníženou obranyschopností. Pejsek trpí na chronické virózy,

Přečíst článek

Stárnutí psů

Poslední týdny a měsíce vašeho pejska nemusí být smutné ani bolavé. Dopřejete-li mu přiměřený pohyb, kvalitní stravu a doplňky, jeho stárnutí mu usnadníte a můžete i prodloužit jeho čas. Přece jen se stářím jdou ruku v ruce i zdravotní komplikace, stejně tak jako u lidí. Pejsek začíná kulhat, nezvládá již

Přečíst článek

Zdravotní potíže starších psů

I když se vám může zdát, že sedm let života vašeho psa pro něj nic neznamená, je právě toto období časem, kdy se u něj začínají projevovat první známky stárnutí. Choďte s vaším psem na pravidelné procházky, trénujte jeho mozek a dopřejte mu kvalitní stravu a doplňky, které příznaky stárnutí

Přečíst článek