Stárnutí psů

Poslední týdny a měsíce vašeho pejska nemusí být smutné ani bolavé. Dopřejete-li mu přiměřený pohyb, kvalitní stravu a doplňky, jeho stárnutí mu usnadníte a můžete i prodloužit jeho čas. Přece jen se stářím jdou ruku v ruce i zdravotní komplikace, stejně tak jako u lidí. Pejsek začíná kulhat, nezvládá již tak dlouhé procházky, je unavený a méně hravý a o to více vaší pozornosti a péče potřebuje.

 

Pejskové se stejně jako lidé dožívají čím dál vyššího věku a během stárnutí se mění jejich fyzická i mentální kondice. První příznaky stárnutí se u většiny psů objevují kolem sedmého roku života, avšak stejně jako u lidí, je to zcela individuální. Zpravidla stárnou dříve větší plemena a to kolem zmíněného sedmého roku života, menší až okolo roku devátého. Pokud se vám to zdá brzy, přepočítejte si psí roky na ty lidské. Pejsek ve věku sedmi let, má v přepočtu na lidský věk okolo padesáti.

 

Průměrná délka života psů je kolem třinácti let a seniorské období lze rozdělit do dvou stádií. Mezi sedmým a jedenáctým rokem, se začínají projevovat nepatrné zevní příznaky stárnutí, jako napříkad šedivění srsti apod. Od jedenáctého roku života jsou projevy stárnutí mnohem viditelnější. Proto nezapomeňte již od prvních příznaků stárnutí chodit s vaším psem na pravidelné zdravotní prohlídky k vašemu veterinárnímu lékaři a to nejméně dvakrát ročně.

 

Starší pes více času prospí a postupně klesá jeho zájem o každodenní dění. Může trpět různými bolestmi nebo mít nedostatek nových podnětů, ale fyzická aktivita je pro ně stále důležitá. Zkuste například změnit obvyklou trasu vaší procházky nebo po bytě schovávejte pamlsky a pomozte mu tím udržet si dobrou fyzickou i mentální kondici. Trénujte pejskův mozek, nadále udržuje sociální vazby jak s lidmi tak s ostatními psy nebo dopřejte vašemu pejskovi výhled z okna (ten mají obzvlášť rádi ;-)). Zrakové podněty trénujte puštěnou televizí nebo zkuste novou hračku. Naši pejsci, které mají členové týmu Anton pets doma, mají nejraději přírodopisné dokumenty a sport (lyžování, běh na lyžích, hokej; fotbalu moc nefandí, ale třeba právě váš pejsek bude jeho velký fanda.) Určitě to vyzkoušejte!

 

V dospělém věku psa je vhodné začít preventivně předcházet projevům stárnutí a tím mu pomoci prožít plnohodnotný život i v seniorském období. Používejte přípravek Sir Anton’s Secret Vet z Macy peruánské. Jedna tableta denně pomáhá zmírnit psychické problémy pejska jako jsou stres, úzkost nebo deprese, pročistí jeho organismus, zlepší vstřebávání živin ze stravy a tím podpoří i jeho celkovou imunitu.

Přejeme vám mnoho šťastných dní s vaším pejskem.

Další články

Imunita psa

V chladném a sychravém počasí neochrání organismus vašeho psa pouze jeho srst. Podávejte mu preventivně doplňky stravy Sir Anton’s Secret Vet a předcházejte tak oslabení jeho imunity a vzniku následných nemocí.   To, že je u vašeho parťáka něco v nepořádku se projevuje sníženou obranyschopností. Pejsek trpí na chronické virózy,

Přečíst článek

Kastrace psa

Přístup ke zvířatům se mění, zlepšuje se veterinární péče a společnost je více informovaná a zodpovědnější. Proto i kastrace psů a fen je stále běžnějším a rozšířenějším zákrokem nejen kontroly jejich populace.   Při kastraci jsou chirurgicky odstraněny varlata u psů a vaječníky (případně děloha) u fen. Kastrace se provádí

Přečíst článek

Zdravotní potíže starších psů

I když se vám může zdát, že sedm let života vašeho psa pro něj nic neznamená, je právě toto období časem, kdy se u něj začínají projevovat první známky stárnutí. Choďte s vaším psem na pravidelné procházky, trénujte jeho mozek a dopřejte mu kvalitní stravu a doplňky, které příznaky stárnutí

Přečíst článek